Eshop

Libyjské pouštní sklo

Libyjské pouštní sklo

Libyjské pouštní sklo patří mezi raritní kameny, kterých není na trhu velké množství. Poměrně dlouhou dobu bylo považováno za záhadný materiál nejasného původu, který se vzácně nachází převážně v Libyjské poušti, odkud pramení i jeho název.

Světle žlutá neprůhledná až sytě žlutozelená průsvitná skla byla nacházena již v pravěku a ve starověku v Libyjské poušti v oblasti tzv. Velkého písečného moře. Z míst výskytu libyjského skla jsou známe drobné štípané nástroje z tohoto materiálu vyráběné lidmi někdy v době před 30 až 18 tisíci lety, tedy ve starší době kamenné, kdy v dané oblasti panovalo vlídnější klima.

V roce 1922 byla v Egyptě nalezena hrobka faraona Tutanchamona žijícího ve 14.století před naším letopočtem. V jeho pohřební výbavě byl náhrdelník se žlutým skarabeem, který je dnes uložený v muzeu v Káhiře. Teprve v roce 1996 bylo rozpoznáno, že skarabeus je vyrobený z libyjského pouštního skla.

Toto sklo má podobný způsob vzniku jako naše Vltavíny. Vzniklo roztavením hornin ( písečných sedimentů) nárazem meteoritu na povrch Země zhruba před 26-28 miliony lety. Dlouho nebylo jasné, jak pouštní skla vlastně vznikla a dohady o jejich původu trvají dodnes. Vysoký obsah vzácného prvku iridia naznačoval, že by mohla mít meteoritický původ, protože zvýšený obsah iridia je pro meteoritiy charakteristický. Vnitřní struktura skel naznačuje, že vznikla tavením za vysokých teplot. Uvažovalo se tedy, že vznikla přetavením pozemských písčitých hornin při pádu velkého meteoritu. Tato teorie však měla jednu vadu. V okolí výskytu pouštních skel nebyl žádný meteoritový kráter. Až teprve v roce 2007 se jej přeci jen podařilo objevit a to dvěma vědcům z Bostonské univerzity. Ti na satelitních snímcíh Saharské pouště identifikovali kruhovitou strukturu tvořenou dvěma soustřednými prstenci mohutných horninových valů. Taková struktura je pro meteoritové krátery typická. Krátek Kebira, jak byl pojmenovám, má průměr 31km a leží z větší části na území Libye, pouze jeho východní okraj zasahuje na území Egypta a právě zde jsou pouštní skla nacházena.

Současné expedice za pouštními skly jsou organizačně a finančně velmi náročné, kvůli neklidné a nebezpečné situaci v této oblasti.

V této kategorii nejsou žádné produkty.

Powered by Opencart
Opencart theme designed by KulerThemes.com